fbpx
0
0,00 TL
 x 

Sepet boş

Truva Virüsü (Tojan) Nedir?

Bir Truva atı virüsü (Trojan), genellikle kurbanına meşru yazılım olarak sunulan bir tür kötü amaçlı yazılımdır.

Siber suçlular ve bilgisayar korsanları, bir sisteme erişmek için Truva atlarını kullanırlar. Hatta bir bilgisayarı ele geçirdikten sonra düzenli erişim sağlamak için "arka kapı (back door)" teknolojisini de kullanabilirler.

Kullanıcılar genellikle Truva atı bulaşmış yazılımı indirdikten sonra Truva atlarını yüklemek ve yürütmek için kandırılırlar. Truva atları, etkinleştirildikten sonra, siber suçluların hassas verileri çalmasına ve etkilenen sistem aracılığıyla İnternet'e erişmesine izin verebilir.

En iyi anlaşma
En iyi korumayı elde edin
VIPRE Advanced Security ile Mac'lerinizi ve PC'lerinizi güvende tutun!

E-posta ekleri, Truva atları içerebilir ve indirilen İnternet dosyaları yaygın kullanılan bir kaynaktır. Virüslerden ve solucanlardan (worms) farklı olarak, Truva atları kendi kendine çoğalmaz veya ek bilgisayarlara veya cihazlara bulaşmaz.

Bazı Truva atları, bilgisayarları devre dışı bırakmak ve baş belası olmak için tasarlanmıştır.

Fidye yazılımları, keylogger'lar ve botların tümü Truva atları tarafından iletilebilir.

Çevrimiçi bankacılık şifrelerini ve diğer erişim verilerini bulmak için tasarlanmış Trojan-Banker dahil olmak üzere birçok yaygın Truva atı sınıflandırması vardır.

GameThief Truva Atı, oyun hesabı bilgilerini, kullanıcı adlarını ve şifreleri çalabilir. Trojan-Dropper, kendisini virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımlarını devre dışı bırakabilir veya bu yazılımlardan gizleyebilir.

Trojan-SMS, izinsiz olarak kısa mesaj göndererek cep telefonlarını ve cihazları etkiler.

Trojan-Mailfinder, e-posta adreslerini ve verileri çalabilen programlar içerir.

Trojan-FakeAV, bir kullanıcıyı var olmayan tehditlerin kaldırılması için ödeme yapmaya zorlamak için tasarlanmış sahte antivirüs yazılımını etkinleştirir.

Virüsler gibi Truva atları da bilgileri silebilir, verileri değiştirebilir, dosyaları çalabilir ve bilgisayar ağlarının, sistemlerinin ve mobil cihazların performansını büyük ölçüde etkileyebilir.

Ek Truva atı türleri şunları içerir:

  • Trojan-DDoS
  • Trojan-SPY
  • Trojan-IMTrojan-ArcBomb
  • Trojan-Clicker
  • Trojan-Notifier
  • Trojan-Proxy
  • Trojan-PSW