fbpx
0
0,00 TL
 x 

Sepet boş

Fidye Yazılımı (Ransomware) nedir?

Fidye yazılımı (Ransomware), bir bilgisayarın veya mobil cihazın normal çalışmasını durduran ve sistemi geri yüklemek için ödeme talep eden kötü amaçlı yazılımdır.

Neredeyse tüm kötü amaçlı yazılım türleri – Truva atları, virüsler, botlar vb. – dosyaları şifreleyebilen ve bir sistemi tamamen devre dışı bırakabilen fidye yazılımları taşıyabilir ve yükleyebilir.

Crypto fidye yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlar, şifreler, kişisel dosyaları kilitler ve verileri kurtarılamaz hale getirebilir. Locker fidye yazılımı bir sistemi ele geçirir ve ödeme veya başka bir işlem talep ederek yalnızca kilitli ekranda kullanıma izin verir. Ekranda belirgin bir şekilde sahte bir FBI logosu veya Adalet Bakanlığı (Department of Justice) mührü olabilir.

Scareware bir fidye yazılımı türüdür, ancak daha az tehlikelidir.

Fidye yazılımları genellikle kurbana "30 dakika içinde öde, yoksa bilgisayar süresiz olarak kilitli kalır" gibi kısa bir süre sınırıyla baskı yapar.

Fidye yazılımı ayrıca, kullanıcının bir anketi tamamlamasını da isteyebilir; bu, genellikle siber suçlu tarafından gizli bilgileri elde etmek için bir mekanizmadır.

Sahte virüsten koruma yazılımı uyarıları, etkilenen bir bilgisayarın kilidini açmak için ek ödeme gerektiğini iddia eden fidye yazılımı olabilir.