fbpx
0
0,00 TL
 x 

Sepet boş

Reklam Yazılımı (Adware) Nedir?

Adware yazılımı, istenmeyen çevrimiçi reklamları indirir veya görüntüler, gizlice kullanıcı verilerini toplar ve/veya bir kullanıcıyı otomatik olarak reklamlarla dolu web sitelerine yönlendirir.

 

Adware ayrıca otomatik olarak açılır reklamları, arkada açılır reklamları ve masaüstü mesajlarını iletebilir.

Kullanıcılar, reklam yazılımlarını genellikle bilmeden ücretsiz uygulamalar aracılığıyla yüklerler, çünkü onu engelleyebilecek kurulum özelleştirmelerini (koruyucu program) kullanamazlar. Reklam yazılımları, kötü niyetli amaçlar için kullanılan casus yazılımları içerebilir.

Ancak, işlemleri için gelir elde etmek amaçlı reklam yazılımı içeren ücretsiz yazılım veya shareware programları gibi adware'in meşru kullanımları vardır.

Onayınızla veri toplayan reklam yazılımları, Truva atı casus yazılımlarıyla karıştırılmamalıdır. Yalnızca veri koleksiyonunu gizleyen reklam yazılımları kötü amaçlı olarak kabul edilir.

Internet Explorer gibi güvenlik açığı bulunan bir tarayıcının kullanılması, izin alınmadan Adware yüklenmesine neden olabilir. Bu tür bir reklam yazılımı programı genellikle “Tarayıcı Hijacker (Browser Hijacker)” olarak etiketlenir.

Bazen, reklam yazılımı önemli bir güvenlik riski oluşturur. Diğer zamanlarda sadece sistem performansını olumsuz etkiler.

Reklam Yazılımından Kaçınmak İçin İpuçları:

  • Yazılım lisans sözleşmelerini ve gizlilik açıklamalarını okuyun. 10 dakika ayırın ve bilgilerinizin yazılım tarafından nasıl toplanabileceğini öğrenin. Bu, daha sonra maliyetli sorunlardan kutarabilir.
  • Yanıp sönen reklamlara dikkat edin.
  • "Ücretsiz tarama (free scan)" tekliflerinden kaçının.
  • İndirmeden önce bir yazılım sağlayıcısının yasal olduğundan emin olun.
  • Reklam yazılımı yüklemek için sahte bir düzen olabilecek ActiveX istemlerinden kaçının. ActiveX yararlı olabilir, ancak tarayıcı ayarları aracılığıyla devre dışı bırakmanız ve yalnızca güvenilir web siteleriyle etkinleştirmeniz ve kullanmanız önerilir.