fbpx
0
0,00 TL
 x 

Sepet boş

Keylogger Nedir?

Keylogger, bilgisayar klavyesinden giriş kaydı yapabilen ve kullanıcının bilgisi olmadan tuş vuruşlarını yakalayabilen yazılım veya donanımdır.

Genellikle bir sistem veya mobil cihazdan oluşan kötü amaçlı bir rootkit tarafından gizlenen siber suçluların ortak bir gözetim aracıdır. Rootkit, genellikle bir kötü amaçlı yazılım indirme yoluyla gelir. (Rootkit, bilgisayarın işletim sistemi çekirdeğine sızarak kötü niyetli kişilere bilgisayarınızı uzaktan kontrol etme ve tam yetki sağlayan virüs türevi zararlı yazılımlardır. Rootkit yazılımları genellikle Unix ve Linux türevi işletim sistemleri ve Windows işletim sistemi için geliştirilir.)

Keylogger donanımı doğrudan bir bilgisayara da kurulabilir. Bu, iş dünyası ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan yaygın bir izleme mekanizmasıdır.

Kredi kartı numaraları, banka hesap bilgileri, kullanıcı adları, şifreler ve her türlü hassas veriler keylogger tarafından kaydedilebilir veya gerçek zamanlı olarak izlenebilir. Ayrıca bankacılık verilerini güvence altına almak için özel olarak programlanabilirler.

Kötü amaçlı keylogger'lar, çoğu kötü amaçlı yazılım gibi, e-postayla gönderilen bir dosya eki yoluyla, virüslü bir web sitesini ziyaret ederek veya diğer giriş yollarının yanı sıra metin mesajları yoluyla bilmeden yüklenir.

Bir keylogger'ın cihazınızı izlediğine dair işaretler arasında yavaş İnternet performansı, kesintiye uğramış tuş vuruşları, kaybolan bir fare imleci ve tarama hataları yer alır. Açıklanamayan oturum açma sorunları da bir gösterge olabilir.